top of page

Suradnja

Jedan od važnijih ciljeva projekta Živjeti u zajednici jest ostvarivanje suradnje s drugim srodnim znanstvenim projektima u zemlji i inozemstvu. U svrhu širenja spoznaje o znanstvenim rezultatima (diseminacije) pokušat ćemo upozoriti na njihove rezultate. Stoga ćemo davati najave skupova, radionica i javnih predavanja, upozoravati na objavljene rezulate istraživanja i sl.

Apostolska komora i Zagrebačka biskupija:
povijest socio-ekonomskih veza

Tokom 2015., a zatim i 2016. pri Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu održavan je projekt Apostolska komora i Zagrebačka biskupija: povijest socio-ekonomskih veza (Voditelj dr. sc. Marko Jerković). Projekt je istraživao komunikacije između središnjeg financijskog ureda Papinske kurije – Apostolske komore – i svećenstva kontinentalne Hrvatske. Pri tome se sustavno istražuje mobilnost elitnih crkvenih slojeva i njihovi komunikacijski kanali s Apostolskom komorom. Kroz dolaske u Kuriju hrvatski su svećenici stjecali iskustva o radu vodeće institucije Zapadne Europe i prenosili ih u svoje biskupije. Istraživanjem komunikacijskih kanala otkriva se institucionalni sustav veza između Centra i lokalnih biskupija te utjecaj papinstva na kulturu hrvatskih krajeva.

Članovi istraživačkog tima su ostvarili mobilnost na nekoliko stranih sveučilišta (Dresden, Pečuh, Koper), organizirali zimsku školu: Izvori za crkvenu povijest, sudjelovali u organizaciji dva znanstvena skupa, izlagali na nekoliko znanstvenih skupova i objavili nekoliko znanstvenih radova.

U okvirima projekta kreirana je jedinstvena baza podataka o svećenstvu iz Hrvatske koje je redovito komuniciralo s Apostolskom komorom, koju može vidjeti preko ove poveznice.

Papinski predstavnici u Ugarskoj u 14. stoljeću (1294.-1378.) – online baza podataka

Članovi hrvatskoga projektnoga tima već nekoliko godina aktivno surađuju s mađarskim kolegama s Pečuškoga sveučilišta. Suradnja je rezultirala s nekoliko nastavničkih mobilnosti (preko ERASMUS+ i CEEPUS programa), odnosno gostujućih predavanja. Također, održano je nekoliko znanstvenih radionica o crkvenoj povijesti (u Pečuhu i Zagrebu). Znanstvena je suradnja bila izražena i za trajanja projekta “Apostolska komora i Zagrebačka biskupija: povijest socio-ekonomskih veza” (voditelj: dr. sc. Marko Jerković) kroz suradnju na razmjeni materijala, izvora i istraživačkih pomagala.

Projekt ”Živjeti u zajednici: Pojedinac i integracije u hrvatskoj povijesti” jedan je od partnera projekta pod nazivom ”Pápai megbízottak Magyarországon a XIV. században (1294-1378) – online adattár tárgyú” [”Papinski predstavnici u Ugarskoj u 14. stoljeću (1294.-1378.) – online baza podataka”] čiji je voditelj doc. dr. Gergely Kiss s Pečuškoga sveučilišta.

Projekt mađarskih istraživača bavi se prikupljanjem podataka o svim predstavnicima Papinske kurije na području Ugarskoga kraljevstva i njihovom obradom u jedinstvenu bazu podataka. Nastavak je to ranijih projektnih istraživanja mađarskih kolega koja su rezultirala bazom podataka o papinskim predstavnicima u razdoblju 11.-13. stoljeća. U predstojećem periodu njihova je nakana nastaviti s obradom ove tematike i on-line bazu podataka nadopuniti s podacima iz 14. stoljeća. U svojim istraživanjima mađarski istraživači primjenjuju najmodernija istraživačka pomagala te se koriste prozopografijom kao temeljnim metodološkim načelom. U tom smislu, drugim je zainteresiranim istraživačima omogućeno steći uvid u biografije papinskih predstavnika na širem području Kraljevstva pod krunom sv. Stjepana te onda ove podatke usporediti sa svojim vlastitim istraživačkim rezultatima ili ih uvelike nadopuniti.

bottom of page