top of page

Očekivani doprinos

 

Projektni prijedlog omogućuje stjecanje važnih iskustava za mlade istraživače, čime se jačaju njihove znanstvene kompetencije i povećava konkurentnost na tržištu rada. Osim toga saznanja (i materijali) dobiveni kao rezultat mobilnosti unutar ovoga projekta poslužit će kao dobra osnova članovima projektnog tima za pisanje radova.Projekt je komplementaran međunarodnim istraživanjima, jer omogućuje široku diseminaciju rezultata te umreživanje u europsko istraživačko područje. Članovi projektnog tima pokušat će osigurati da se drugi slični projekti vezani uz ovakve teme kandidiraju na druge komplementarne natječajne pozive. To bi pridonosilo kompetitivnosti i prepoznatljivosti istraživačke skupine, Hrvatskih studija i samoga Sveučilišta.

O projektu

Živjeti u zajednici

Pojedinac i integracije u hrvatskoj povijesti

Projekt kratkoročnih potpora znanstvenom istraživanju Sveučilišta u Zagrebu

Living in the Community

Individuals and integrations in Croatian history

University of Zagreb's Short Term Supports for Scientific Research

Opis projekta

 

U europskom istraživačkom prostoru postoji čitav niz projekata koji nastoje proniknuti u zakonitosti međuodnosa pojedinca i njegove sredine. Ovaj projekt, makar pristupa prvenstveno s pozicija povijesne znanosti, pokušat će interdisciplinarno odgovoriti na pitanja vezana uz fenomene poput međuodnosa pojedinca i njegove sredine, svakodnevice života u zajednici, kolektivnih reprezentacija zajednica u hrvatskom i europskom društvu te njihovih dugoročnih utjecaja. Pri tome će se analizirati različite zajednice u različitim povijesnim okvirima te koristiti nove metode kako bi se pokrenuti nova istraživanja. Ovim se projektom želimo se uključiti u trendove drugih sličnih istraživanja jer se upravo ulazeći u dubinu problematike života u zajednici otkrivaju dosad neistraženi ili manje poznati elementi. Oni čine važan mozaik u kojem se jasno ocrtava utjecaj zajednica na oblikovanje prošle hrvatske društvene, kulturne, političke, gospodarske i drugih zbilja. Projekt bi nam pri tome dopustio da pokrenemo prve faze vlastitih dugoročnijih istraživanja. Osim toga putem daje okvir da putem mobilnosti potražimo međunarodno priznate, a zainteresirane znanstvenike te s njima pokušamo ostvariti dugoročniju suradnju.

Najnovije

13. XII. 2017.

Održavanje mini-okruglog stola "Uloga HSS-a u oblikovanju hrvatskog međuratnog društva". Više informacija pod Novosti.

1. XII. 2017.

Započele prijave za studentsku radionicu koja će se održati 1. prosinca. Više informacija o radionici nalazi se pod Novosti.

20.-21. X. 2017.

Član projektnog tima​ Marko Jerković sudjeluje na Četvrtom međunarodnom znanstvenom skupu "Franjevački velikani" koji se ove godine održava u Šibeniku.

19.-20. X. 2017.

Članica projektnog tima Ivana Jukić sudjeluje na workshopu u Trstu "Mercantilisms, relationships and practices. Active trade, merchants and State at the age of Maria Teresa of Habsburg".

17.-28. X. 2017.

Stipica Grgić, član projektnog tima istražuje u Arhivu Jugoslavije u Beogradu za potrebe projekta.

Osnovne informacije

 

Trajanje projekta: lipanj - prosinac 2017.

Broj suradnika na projektu: 5

Iznos tražene potpore: 17.106,00 kn

Glavni je cilj ovog istraživanja u prvoj fazi projekta (do listopada 2017.) nabavka literature i ostvarivanje kratkotročnih boravaka u inozemstvu. Putem njih bi mogli dodatno istražiti u arhivima teme vezane uz pojedine zajednice ili reproducirati dosadašnja znanja o pojedinim elementima vezanima uz taj fenomen. U elementu mobilnosti predviđen je istraživački boravak troje članova projekta u europskim arhivima i knjižnicama, a dvojica istraživača planiraju odlazak na radionicu u Mađarsku. Time bi se mogli povezati sa međunarodno priznatim istraživačima na komplementarnim europskim projektima. U drugoj fazi projekta (studeni-prosinac 2017.) članovi projektnog tima usredotočiti će se na diseminaciju prikupljenih rezultata istraživanja. Organiziranjem okruglog stola (radnog naziva „Život u zajednici“) i jednodnevne radionice (radnog naziva „Izvori i teorijski modeli istraživanja integracija“) trebalo bi se potaknuti zanimanje znanstvene zajednice i šire javnosti za temu.

bottom of page