top of page

Ovaj kratkoročni projekt, koji se odvija u drugoj plovini 2017. godine, okuplja pet mladih znanstvenika od kojih su svi predavači na Odjelu za povijest Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.

Na ovom dijelu stranice možete vidjeti osnovne biografske podatke o svim učesnicima projekta nakon kojih slijedi link na stranice Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Na njima se nalazi puni popis nastave koju održavaju, objavljenih radova i ostale znanstvene aktivnosti.

Članovi projektnog tima

doc. dr. sc. Ivana Jukić
Rođena je 31. kolovoza 1976. u Slavonskom Brodu. Studij povijesti završila je 2001. na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu. Magistrirala je na Poslijediplomskom studiju Hrvatske povijesti na Filozofskom Fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2005., a doktorsku disertaciju naslova „Hrvatska pragmatička sankcija: cum Regi, tum Patriae“ obranila je na istom fakultetu 2009. (mentor: prof. dr. sc. Nenad Moačanin). Od 2001. do 2010. bila je djelatnica Hrvatskoga instituta za povijest u Zagrebu, zaposlena na znanstveno-istraživačkom projektu „Opis zemalja Kraljevine Hrvatske na vojnim kartama 18. i 19. stoljeća“ voditelja dr. sc. Mirka Valentića. U radu Hrvatskih studija sudjelovala je i kao vanjska suradnica od 2006. do 2010. godine na Odjelu za povijest te na Odjelu za kroatologiju, a u akademskoj godini 2010./2011. predavala je i na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu. Od 1998. do 2000. bila je korisnica Državne stipendije Republike Hrvatske, a od listopada 2003. do siječnja 2004. Istraživačke stipendije Vlade Republike Mađarske. Stalno je zaposlena na Odjelu za povijest Hrvatskih studija od travnja 2010. godine. Predaje predmete iz svjetskoga, europskoga i hrvatskoga ranonovovjekovlja.
Hrvatski studiji - profil djelatnika
Valerija Macan Lukavečki, dr. sc.
Valerija Macan Lukavečki, rođena 1977. g. Bakalaureat u teologiji stekla 2002. g. na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od ak. godine 2002./2003. na poslijediplomskom studiju na Pontificia Universita' Gregoriana u Rimu gdje je stekla stupanj licence na Facoltà di Storia Ecclesiastica te diplomu na Corso Superiore per i Beni Culturali della Chiesa na temu: Gli Ignudi e i Medaglioni della Volta della Cappella Sistina (hrv.: Ignudi i medaljoni na svodu Sikstinske kapele) pod vodstvom prof. dr. Heinricha W. Pfeiffera. Oba smjera završila je 2005. godine, a 2006. g. prijavljuje temu za doktorski rad pri Facoltà di Storia Ecclesiastica e Beni Culturali della Chiesa spomenutog Sveučilišta s naslovom: Giorgio Giulio Clovio, ovvero l’ultima grande staggione dell’arte della miniatura (hrv.: Juraj Julije Klović ili posljednje veliko doba umjetnosti minijature). Doktorsku dizertaciju također pod vodstvom prof. dr. Heinricha Pfeiffera obranila 2009. g. Od 2006. zaposlena u Uredu za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije, a od 2009. na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu kao asistent pri Katedri crkvene povijesti (od 2011. viši asistent) Od ostalih aktivnosti: radila kao vanjski suradnik – novinar pri katoličom tjedniku Glas Koncila i mjesečniku Kana, te je radila u Centru za promicanje socijalnog nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije. Ujedno je 2004. g. sudjelovala na projektu katalogizacije pri izgradnji Biskupijskog muzeja Gaeta (Italija). Područje specijalizacije su joj povijest i umjetnost renesanse u sklopu kojih poseban insteres stavlja na arhivska istraživanja, rukopisne knjige i minijaturu. Šire područje rada joj je crkvena povijest i njeni odnosi sa sekularnom poviješću, a u sklopu kojih je objavila i nekoliko znanstvenih radova. Objavila je i nekoliko radova o kulturnim dobrima radeći u Dijecezanskom muzeju Zagrebačke nadbiskupije. Kao jedan od troje autora izložbe Juraj Julije Klović 2012. g. sudjelovala u postavljanju izložbe te izradi popratnog kataloga i njegovih tekstova.
Hrvatski studiji - profil djelatnika
Rudolf Barišić, dr. sc.
Rođen je 21. kolovoza 1979. u Zagrebu. Osnovnu i srednju školu pohađao je u Zagrebu, a 1997. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu upisuje studij povijesti i latinskog jezika gdje je  diplomirao 2004. Od 2003. do 2005. radi u Ženskoj općoj gimnaziji sestara milosrdnica u Zagrebu gdje predaje latinski jezik, a od 2005. do 2007. u Osnovnoj školi „Kreativan razvoj“ i Privatnoj gimnaziji „Dr. Časl“ gdje predaje povijest i latinski jezik. Od 1. prosinca 2008. zaposlen je kao znanstveni novak na Hrvatskim studijima na projektu
Književnojezični latinizam u franjevačkoj baštini (voditelj projekta: prof. dr. sc. Pavao
Knezović), na kojemu je sudjelovao u svim znanstvenim aktivnostima. Izvodio je nastavu na
preddiplomskom i diplomskom studiju na Odjelu za hrvatski latinitet, kao i na Odjelu za
povijest. Doktorsku disertaciju pod naslovom "Školovanje klerika Bosne Srebrene na učilištima u Habsburškoj Monarhiji 1785.-1843." obranio je 31. listopada 2014. god. 
Hrvatski studiji - profil djelatnika
Marko Jerković, dr. sc.

Marko Jerković (1983.), završio je studij povijesti na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu 2007. godine. Doktorirao je 2011. s temom Djelovanje Zagrebačkog kaptola i njegovi kanonici u 14. stoljeću. Od 2008. zaposlen je na Hrvatskim studijima kao asistent-znanstveni novak; od 2012. kao poslijedoktorand; od 2013. u zvanju je znanstvenog suradnika. Održava nastavu na preddiplomskom i diplomskom studiju povijesti i hrvatskoga latiniteta (ranije i na preddiplomskom studiju kroatologije). Kolegiji se odnose na povijest srednjega vijeka i srednjovjekovno latinističko stvaralaštvo. Ak. god. 2014.-2015. predavao je i na Poslijediplomskom doktorskom studiju povijesti na Hrvatskim studijima. Znanstveni interesi: institucionalna povijest Crkve, srednjovjekovni kaptoli, komparativna povijest redovništva, kolektivni identiteti. Redovito objavljuje znanstvene radove u znanstvenim časopisima i zbornicima radova, te je objavio četiri uredničke knjige. Sudjelovao je u organizaciji nekoliko znanstvenih skupova i znanstvenih kolokvija, jedne sekcije na IV. kongresu hrvatskih povjesničara i zimske škole "Izvori za crkvenu povijest". Sudjelovao na brojnim radionicama i znanstvenim skupovima o crkvenoj povijesti, među kojima valja izdvojiti: XV International Congress of Medieval Canon Law (Paris, 2016.) i International Conference Bishop and Religious Comunity  (Trogir, 2014.). Član je međunarodne udruge “Episcopus – Society for the Study of Bishops and Secular Clergy in the Middle Ages” i udruge "Tkalčić – Društvo za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije". Član je Odbora za crkvenu povijest Posebne sekcije (Sekcija II) za Filozofiju, povijest i etnografiju Mađarske akademije znanosti – Regionalni odbor u Pečuhu.

Znanstveni projekti i znanstvene akcije: 2008.-2013. radio je na projektu “Književnojezični latinizam u franjevačkoj” baštini; 2015.-2016 voditelj je istraživanja "Apostolska komora i Zagrebačka biskupija: povijest socio-ekonomskih veza"; 2016.-2017. suradnik je bilateralnog projekta "Mobility and hospitality in the monastic networks" (Technische Universität Dresden, Research Centre for the Comparative History of Religious Orders - Hrvatski institut za povijest, Zagreb); 2016. suradnik je na projektu "Porijeklo, strukture i percepcije društvenih elita hrvatskoga srednjeg i ranog novoga vijeka", a 2017. na projektu “Percepcije hrvatskih, slavonskih i dalmatinskih elita u kasnom srednjem i ranom novom vijeku” (Hrvatsko katoličko sveučilište); 2017. suradnik je na projektu “Živjeti u zajednici – pojedinac i integracije u hrvatskoj povijesti” (Hrvatski studiji); 2015.-2017. član je COST (EU) znanstvene akcije "New Communities of Interpretation: Contexts, Strategies and Processes of Religious Transformation in Late Medieval and Early Modern Europe".

Mobilnost: 2008./2009. Budimpešta (Doctoral Support Program); 2015. Sveučilište Palacký u Olomoucu, R. Češka (CEEPUS); 2015.-2016. Sveučilište u Dresdenu - Istraživački centar za komparativnu povijest redovništva (radionice o srednjovjekovnom redovništvu); 2016. Sveučilište u Pečuhu, Mađarska (ERASMUS+); 2016. Sveučilište u Dresdenu - Istraživački centar za komparativnu povijest redovništva (DAAD).

Hrvatski studiji - profil djelatnika
Stipica Grgić, dr. sc. - voditelj istraživačkog tima
Rođen je 13. listopada 1982. u Lekeniku. Osnovnu školu pohađao je u rodnom mjestu. Srednje obrazovanje stječe u zagrebačkoj Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji (1997-2001). Nakon toga upisuje studij povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu koji završava 2007. obranivši diplomski rad. Od svibnja 2008. zaposlen je na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu kao znastveni novak u suradničkom zvanju asistenta na projektu „Hrvatski kulturni krajolici“ (226-2261681-1321), čiji je voditelj dr. sc. Damir Matanović. Iste 2008. je upisao i poslijediplomski doktorski studij povijesti na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu. Dana 9. travnja 2014. obranio je doktorski rad "Uprava u Savskoj banovini (1929.-1939.): Između državnog centralizma i supsidijarnosti". Član je više strukovnih udruga. Bio je sudionikom nekoliko domaćih i međunarodnih skupova.
Hrvatski studiji - profil djelatnika
bottom of page